Ne paslaptis, jog tiek Vilniaus advokatai, tiek teisininkai pataria skyrybas pasistengti užbaigti gražiuoju. Visada geriau patiems sutuoktiniams stengtis ieškoti kompromiso, pasidalinti turtus ir pripažinti skyrybų poreikį, negu eiti sudėtingiausiu keliu. Viena Vilniuje dirbanti advokatė sutiko papasakoti apie teisinį skyrybų procesą.
Kokių porų daugiau, kurios ateina taikiai skirtis, ar kurios pešasi?
Yra ir tokių, ir tokių porų. Dažniausiai senos poros, galbūt net jau užauginusios bendrus vaikus, ateina skirtis taikiau negu jaunos, dar konfliktų katile esančios. Tikrai ateina ir tokių daugiau, ir kitokių, nepasakyčiau, kad galiu apibendrinti, kurių daugiau. Tiesiog pastebiu, kad Vilniaus advokatai visada turi daugiau bėdų su poromis, kurios skiriasi ne noromis. Tarkime, vienas iš sutuoktinių nori skirtis, o kitas nesutinka – štai tada būna daugiausiai konfliktų. Kodėl vyresnėms poroms lengviau? Neretai santykiai jau būna atšalę, galbūt dar prieš 10 ar 5 metus pora būna nutarusi nugyventi kartu dėl vaikų, kad ir ką teisininkai pataria. Ir jie tą ir padaro. O paskui ramiai ateina ir išsiskiria, pasidalina turtus, niekam jau tada nereikia stengtis prisiteisti alimentų.
Kas skyrybose sunkiausia?
Sunkiausi skyrybų atvejai yra tada, kai į krūvą papuola daugiausiai komplikuojančių aplinkybių. Tarkime, yra nepilnamečių vaikų, neaišku, kam priskirti globą, nes sutuoktiniai abu vienas kitą juodina, yra bendras namas, o dar ir bendrų skolų turima. Štai tada skyrybos tikrai nelengvos. Tenka eiti per teismus, net ne vieną, o kelis. Kartais ir Vilniaus advokatai negali padaryti viso darbo. Tam, kad žmonės būtų labiau sugyvenami ir pavyktų rasti kompromisus, reikalingus išsiskyrimui, kartais tenka ir prašyti jų draugų, artimųjų, šeimų pagalbos. Gali reikėti ir psichologų tarpininkavimo, kad pora galėtų išsiaiškinti ir išsiskyrus vieni kitiems šeimos nariai pagaliau palengvintų gyvenimą.
Kaip dėl skyrybų kainos?
Skyrybų kaina yra derybų objektas. Vis bandoma Lietuvoje įteisinti tokias pataisas, kurios supaprastintų skyrybų procedūrą ir būtų galima viską atlikti lengviau. Jau šį pavasarį nemažai advokatų kontorų, o gal net ir skirtis seniai planuojančių porų, trynė delnais ir tikėjosi, kad pagaliau bus galima visiems normaliai išsiskirti su daug paprastesniais biurokratiniais žingsneliais, mažiau popierių. Skyrybų bylos dažnai labai sunkios ir teisininkams. Kaip sakė vienas rašytojas – visos laimingos šeimos yra panašios, o nelaimingos visos šeimos savaip, skirtingai. Taigi, narplioti kaskart tas šeimų situacijas yra sunkus darbas, ir jis galėtų būti paprastinamas.