20 faktų apie spurgas

SpurgosSpurgos – tai vienas iš populiariausių desertų daugelyje pasaulio šalių. Pilnavidurės, apvalios, rombo formos, apvalios spurgos su skylute, spurgos su uogienės įdaru, spurgos pagamintos iš bulvių, spurgos pagamintos iš miltų, varškės spurgos – tai tik keletas spurgų formų ir rūšių iš daugybės esančių. Toliau straipsnyje pateikiame 20 faktų apie šį nepakartojamą desertą.

Faktai apie spurgas

1. Pasaulyje daugiausiai spurgų suvalgo kanadiečiai. Kanada pirmauja ir pagal specializuotų spurgų parduotuvių skaičių tenkančių vienam šalies gyventojui. Iš viso šių parduotuvių Kanadoje yra per 2500.

2. Lietuvoje tradiciškai populiariausios yra varškės spurgos.

3. Angliškas spurgos pavadinimas yra „doughnuts“. Tai sudurtinis žodis reiškiantis tešlą ir riešutus.

4. Alternatyvų spurgos pavadinimą – „donuts“, sugalvojo amerikiečių kompanija „Display Doughnut Machine Corporation“. Doughnuts pavadinimą pakeisdama į trumpesnį ir lengviau įsimenamą ši kompanija tikėjosi užsieniečiams lengviau parduoti savo gaminamas spurgų gamybos linijas. Šiuo metu angliškai kalbančiame pasaulyje yra naudojami abu spurgų pavadinimai.

5. Tarptautinė spurgų diena yra minima pirmąjį birželio penktadienį. Įdomu tai, kad ją 1938 metais įkūrė ne spurgų gamintojai, bet Prancūzijos Gelbėjimo armija siekdama pagerbti moteris savanores, kurios per Pirmąjį pasaulinį karą kariams dovanojo spurgas.

6. Kompanija „Krispy Kreme“ kartu su kompanija „Cheerwine“ gamina spurgų skonio sodą.

7. Kalifornijos spurgų pramonę kontroliuoja imigrantai iš Kambodžos.

8. Yra tokia spurgų rūšis, kuri gaminama ne iš kvietinių miltų, bet iš bulvių košės. Šios spurgos vadinamos „spudnut“.

9. Mokslininkai pastebėjo, kad spurgos skylės dydis yra susijęs su ekonomikos būkle – kuo prastesnė situacija ekonomikoje, tuo didesnė spurgos skylė.

10. Džemo pripildytos spurgos yra valgomos per žydų šventę Chanuką. Šį desertą žydai įtraukė į šventės meniu todėl, kad spurgos yra verdamos karštame aliejuje. Senovėje degantis aliejus buvo naudojamas šventykloms apšviesti.

11. Spurgos sudėtyje yra net 25 proc. riebalų.

12. Brangiausios pasaulyje spurgos yra parduodamos už 100 JAV dolerių. Tarp šias spurgas sudarančių ingredientų yra auksiniai dribsniai, valgomi deimantai ir brandintas šokoladinis balzaminis actas.

13. Apvalios spurgos, kurios centre yra skylutė, o išorėje atsikišusi rankutė, vadinamos „Dunkin Donuts“ spurgomis.

14. Kad spurgos būtų baltesnės, kai kurios kepyklos į jų tešlą įdeda titano dioksido.
15. Spurgos yra populiariausias Jungtinių Valstijų policijos pareigūnų užkandis.

16. Mičigano valstijoje yra spurgų parduotuvė, kuriai vadovauja policijos nuovada.

17. Jungtinėse Amerikos Valstijose kiekvienais metais yra pagaminama per 10 milijardų vienetų spurgų.

18. Pirmąjį automatizuotą spurgų gamybos įrenginį 1920 metais sukūrė JAV gyvenantis imigrantas iš Rusijos, Adolfas Levitas. Jis šį įrenginį vadino „nuostabia, beveik humaniška spurgų gaminimo mašina“.

19. Nors spurgos kilmė ir amžius tiksliai nėra žinomi, bet gali būti, kad spurgos buvo valgomos jau biblijiniais laikais, kadangi Biblioje, Levičiaus 7 skyriuje ir 12 eilėje yra sakoma, kad padėka Dievui turėtų būti teikiama „tortais, pagamintais iš miltų ir iškeptais aliejuje.

20. Visų laikų vienas garsiausių žurnalo „Cosmopolitan“ sekso patarimų buvo prieš oralinį seksą „užsidėti spurgą ant varpos“.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *